Prasa do jabłek – jak wybrać najlepszą?

0
6075

Prasa do jabłek jest urządzeniem niezwykle pomocnym przy wyciskaniu soku, a jednocześnie bardzo prostym w obsłudze i niedrogim w utrzymaniu. Nie wymaga ono bowiem użycia prądu co już samo w sobie stwarza nam możliwość oszczędzenia paru groszy.

Jeśli nie wiecie jaką prasę do jabłek wybrać, na co zwracać uwagę przy jej wyborze oraz jak z niej korzystać, to czytajcie dalej.

Zapewniamy, że znajdziecie zadowalające Was odpowiedzi.

Czym jest prasa do jabłek?

Prasa do jabłek, podobnie jak każda prasa do owoców, służy do wyciskania soku z danego rodzaju owoców, w tym przypadku mowa o głównie o jabłkach oraz owocach o podobnej do nich twardości.

Szukając prasy do jabłek warto pytać również o wytłaczarki do jabłek. Są to bowiem określenia stosowane zamiennie wobec dokładnie tego samego rodzaju sprzętu.

Prasa do jabłek - sokinadziendobry.pl
Jak korzystać z prasy do jabłek?

Jakie są rodzaje prasy do jabłek?

Do pozyskiwania soku z jabłek mamy do wyboru trzy rodzaje wytłaczarek:

  • prasę mini, która ma pojemność wynoszącą maksymalnie 4 litry. Ten rodzaj wytłaczarki nadaje się głównie do drobnych owoców, jednak można w niej przetwarzać również jabłka. Ważne jest, aby owoce były dokładnie rozdrobnione i zmiękczone.
  • prasę koszową na pokrętło, której pojemność może dochodzić nawet do około 70 litrów. Jednak pomimo większych gabarytów, również i w tym przypadku jabłka, z których będziemy przygotowywać sok powinny być rozdrobnione.
  • prasę śrubową, która sprawdza się najlepiej przy twardych owocach, między innymi jabłkach. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć tutaj etap rozdrabniania owoców. Nadal powinny być one pokrojone, jednak nie muszą one tworzyć już takiej papki jak w przypadku rozdrabniania jabłek do innych typów pras.

Na co zwracać uwagę wybierając prasę do wyciskania soku z jabłek?

Wybierając prasę do owoców warto zwracać uwagę na rzeczy takie jak:

  • przeznaczenie prasy – jakie owoce najczęściej będziemy wyciskać i w jakiej ilości,
  • rodzaj prasy do jabłek – prasa mini, koszowa z pokrętłem czy śrubowa,
  • pojemność prasy – różni się w zależności od wybranego rodzaju prasy, zastanówmy się jakie ilości owoców będziemy najczęściej przetwarzać, ponieważ pojemności jakie mamy do wyboru to od 1 litra w przypadku prasy mini do nawet 250 litrów, gdy mowa o prasie śrubowej.
  • materiał z jakiego zrobiona jest prasa – do wyboru mamy drewno, stal nierdzewną oraz prasy, które są ocynkowane, aby uchronić je przed rdzewieniem.

Jak utrzymać w dobrym stanie metalowe części prasy do jabłek?

Odpowiednie dbanie o wszystkie części to podstawa, jeśli chcemy, aby prasa służyła nam wiernie przez wiele lat. Mając to na uwadze należy interesować się nawet najmniejszymi śrubkami w urządzeniu i prawidłowo je zabezpieczać. Robimy to w bardzo prosty sposób, bo poprzez oliwienie śrub oraz ich łączeń olejem spożywczym.

Jak dbać o drewnianą prasę do jabłek?

Również prasa drewniana wymaga należytej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Woda oraz kwasy obecne w owocach mogą skutecznie osłabić drewno oraz stopniowo je niszczyć. Aby zminimalizować szkody należy oczyszczać drewniane elementy prasy do jabłek za pomocą roztworu potasu bądź pirosiarczynu sodu.

Zalety prasy do jabłek

Korzystając z prasy do jabłek nie ryzykujemy przegrzaniem się urządzenia co mogłoby mieć miejsce w przypadku innych rodzajów urządzeń do pozyskiwania soków owocowych. Przewagą prasy jest również to, że nie jesteśmy zależni od źródeł prądu, ponieważ prasa do jabłek zasilana jest wyłącznie siłą naszych mięśni.

Jakie jabłka wybierać do przetwarzania w prasie do jabłek?

Najlepsze soki jabłkowe wychodzą z takich odmian jabłek jak szampion, lobo czy golden delicious. Charakteryzują się one swoją słodkością i sok z nich pozyskany z pewnością nie będzie kwaśny. Do tego są to jabłka bardzo soczyste.

W celu tłoczenia soku z jabłek warto jest zbierać owoce, które już spadły. Uważajmy jednak, aby nie były one już zbyt dojrzałe czy zepsute.

Prasa do jabłek - sokinadziendobry.pl
Na co zwracać uwagę, aby wybrać dobrą prasę do jabłek?

Jak używać prasy do jabłek?

Owoce należy rozdrobnić. Do tego celu korzysta się najczęściej z końcówki będącej mieszalnikiem do farb.

Dlaczego owoce się rozdrabnia?

Dzięki temu nacisk potrzebny do uzyskania soku będzie znacznie mniejszy. W praktyce oznacza to, że uzyskanie soku zajmie nam zdecydowanie mniej czasu.

Następnie owoce umieszczamy w worku do prasy, nakładamy tłok i dokręcamy, dopóki nie zobaczymy soku uciekającego z owoców. Należy wtedy przerwać na chwilę pracę i poczekać aż wyciśnięty sok spłynie do naczynia. Po tym czasie ponownie przystępujemy do dokręcania tłoku. Cały proces powtarzamy do czasu, aż sok przestanie wypływać ze znajdujących się prasie do jabłek owoców.

Gdy skończymy wyciskać sok z jabłek, należy odkręcić tłok, wyjąć worek z pozostałością po owocach i opróżnić go.

Opinie

Prasa do jabłek jest urządzeniem idealnym jeśli chcemy uzyskać duże ilości soku w prosty sposób. A właśnie taka jest prasa w obsłudze – prosta. Podobnie jak jej budowa. Również czyszczenie prasy do jabłek nie stwarza problemów. Całość wystarczy umyć pod bieżącą wodą, a następnie potraktować zgodnie z opisanymi przez nas wcześniej zaleceniami.

Jeśli zastanawiacie się, czy prasa do jabłek jest tym czego potrzebujecie to mamy nadzieję, że rozwialiśmy w tej kwestii wszystkie Wasze wątpliwości.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Zobaczmy gdzie i za ile możemy zakupić prasę do jabłek.

Producenci i ceny pras do wyciskania soku z jabłek

Do producentów pras do jabłek zaliczamy takie firmy jak Browin, Vares, Fruit, Gude, Garden Select czy Robix. Ceny zależne są przede wszystkim od wybranego rodzaju prasy do wyciskania jabłek i wahają się od około 180 do 1200 złotych.

Zobaczcie jak wygląda tłoczenie soku z jabłek:

Co sądzicie o prasie do jabłek? Jaki rodzaj prasy sprawdza się Waszym zdaniem najlepiej do jabłek?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj opinie i recenzje

Please enter your comment!
Please enter your name here