Prasa do owoców / Jak zrobić, jak działa?

0
8520

Wyciskanie soku z owoców może być męczące, nużące i uciążliwe. Szczególnie, jeśli ilość potrzebnego soku jest duża, a rąk do pracy mało. W tym wypadku wyciskarki czy sokowirówki to za mało. Jednak nie tylko te dwa urządzenia pozwalają na pozyskiwanie soków z owoców czy warzyw.

Kolejnym sprzętem o tym samym przeznaczeniu jest prasa do owoców, która szczególnie chętnie używana jest przez osoby tworzące wina czy nalewki. Jednak również sadownicy pragnący wytworzyć sok na własny użytek chętnie sięgają po prasę.

Czym jest prasa do owoców? Jak jej używać? Jaką wytłaczarkę do owoców wybrać i kupić?

Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tekstu, więc czytajcie dalej.

prasa do owoców - sokinadziendobry
Z jakich owoców uzyskamy sok dzięki prasie do owoców? Jaka prasa do wyciskania owoców wybrać i kupić?

Czym jest prasa do owoców?

Prasa do owoców jest urządzeniem, którego zadaniem jest pomoc w uzyskiwaniu soku z owoców. Należy ono do najstarszych urządzeń będących inwencją człowieka. Pierwsze i bardzo proste w swojej konstrukcji prasy pochodzą ze średniowiecza. Jednak w tamtych czasach nie służyły one do uzyskiwania soku, a do tworzenia musu z owoców, który używano do tworzenia win bądź nalewek.

Prasa do owoców zyskała największą popularność w krajach, w których dominowało wytwarzanie wina. Mowa tu o państwach takich jak Francja, Hiszpania czy Portugalia. Jednak na tę niebywałą popularność prasa zapracowała sama, ponieważ stanowiła ona najlepszy sposób na dokładne wyciśnięcie soku z dosłownie każdej, nawet najmniejszej kiści winogron.

Ciekawostką jest, że w niektórych regionach prasa do owoców nadal stanowi podstawę przy wytwarzaniu win, nawet w większych winnicach.

Warto również zwrócić uwagę na nazwę prasy. Jest to bowiem najpopularniejsza jej nazwa, jednak spotkać można stosowany dla tego urządzenia termin zamienny, jakim jest wytłaczarka do owoców.

Jakie są rodzaje prasy do owoców?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje prasy:

  • prasa mini,
  • prasa koszowa na pokrętło,
  • prasa ramowa zwana również prasą śrubową.

W zależności od rodzaju prasa może różnić się swoim wyglądem, konstrukcją czy rodzajem owoców z jakich można w niej wyciskać sok. Podobnie jak inne wyciskarki do soków.

Mini prasa do owoców

Jak sama nazwa mówi, są to wytłaczarki o niewielkich rozmiarach i pojemnościach od około 1 litra do około 4 litrów. Sprawdzają się one dobrze w przypadku wytwarzania soków, win czy nalewek na własny użytek.

Ich konstrukcja składa się z metalowej ramy z podstawą, dwóch koszy wykonanych ze stali nierdzewnej oraz śruby z tłokiem. Jeden z koszy przypomina nieco sitko do odcedzania i znajduje się wewnątrz drugiego, w pełni zabudowanego kosza z otworem do wypływania soku.

Owoce, z których chcemy pozyskać sok powinny być rozdrobnione lub rozmiękczone. Ten typ prasy przyda się również osobom zajmującym się wyrobem serów.

Prasa koszowa na pokrętło

Ten rodzaj prasy do owoców zbudowany jest z drewnianego kosza, podstawy z nóżkami oraz śrubą z tłokiem. Niestety, w przeciwieństwie do poprzedniczki jej użytkowanie jest nieco mniej komfortowe, ponieważ tłok dociskany jest przy użyciu wyjmowanego metalowego pręta.

Prasa koszowa nie jest wyposażona w ramę, przez co może być mniej stabilna, a korzystanie z niej może wymagać przytwierdzenia jej w jakiś sposób do podłoża.

Jest ona jednak znacznie tańszym rodzajem wytłaczarki do owoców i zajmuje mniej miejsca w trakcie jej przechowywania w porównaniu do prasy ramowej, o której mowa będzie za chwilę.

Prasa ramowa do owoców

Na budowę prasy ramowej składa się drewniany kosz, który znajduje się w stalowej ramie i dodatkowo podparty jest nóżkami. Owoce wyciskane są poprzez dociskanie śruby z podłączonym do niej tłokiem.

Ten rodzaj wytłaczarki sprawdzi się zarówno przy owocach miękkich, jak i twardych. Jednak przed rozpoczęciem wyciskania soku, owoce te powinny zostać rozdrobnione. Owoce miękkie, jak truskawki, poziomki czy maliny wystarczy rozgnieść delikatnie przy użyciu tłuczka do ziemniaków. Owoce typu jabłka czy gruszki należy pokroić na kawałki, zalać wrzątkiem i zostawić do ostygnięcia. Z kolei owoce pestkowe jak wiśnie czy czereśnie warto przed wyciskaniem wydrylować.

prasa do owoców - sokinadziendobry
Sprawdź ceny i opinie pras do owoców. Zobacz gdzie kupić wytłaczarkę do owoców.

Na co zwrócić uwagę wybierając prasę do wyciskania soku z owoców?

Decydując się na prasę do owoców należy zwrócić uwagę na:

  • przeznaczenie prasy – do użytku domowego czy na skalę przemysłową,
  • rodzaj prasy – mini, śrubowa czy koszowa,
  • pojemność prasy – do użytku domowego mogą wystarczyć urządzenia o najmniejszej pojemności wynoszącej około 1 litra, w przypadku wyboru prasy do wytwarzania znacznej ilości soku warto zainteresować się wytłaczarkami o pojemności od około 50 do nawet 250 litrów,
  • materiał z jakiego wykonana jest prasa – najczęściej spotykane są wytłaczarki wykonane ze stali nierdzewnej oraz drewniane, warte uwagi są prasy ocynkowane, które w ten sposób zabezpiecza się przed ich rdzewieniem.

Prasa powinna być również wyposażona w odpowiedni certyfikat będący dowodem, że jest ona produktem wysokiej jakości, który dopuszcza się do kontaktu z żywnością.

Jak dbać o prasę do wyciskania owoców?

Jeśli chcemy, aby nasza wytłaczarka służyła nam dobrze i skutecznie przez długi czas musimy się o nią odpowiednio zatroszczyć. Niezależnie od rodzaju wybranej przez nas prasy, przed jej użyciem połączenia śrub należy naoliwić olejem spożywczym.

Jeśli wybrana przez nas prasa posiada drewniane elementy należy je oczyszczać roztworem pirosiarczynu sodu bądź potasu, a następnie wytrzeć suchą szmatką. Worki pełniące rolę filtra najłatwiej i najlepiej jest wyprać. Upewnijmy się jednak czy można prać je w pralce automatycznej czy robić to ręcznie.

Opinie o prasie do owoców

Prasa do owoców idealnie spełnia swoje zadanie przy pozyskiwaniu soku zarówno na potrzeby domowe, jak i przemysłowe. Różnica polega wyłącznie na dobraniu odpowiedniego rodzaju wytłaczarki do jej zastosowania. Jeśli uda nam się tego dokonać – a z pomocą naszego poradnika wierzymy, że właśnie tak będzie – sukces i zadowolenie z wyciskania soków gwarantowane.

Gdzie kupić prasę do owoców?

Producenci

Wśród producentów pras do owoców znajdziemy firmy takie jak Browin, VidaXL, Robix, czy Vares. Dość dużo pras dostępnych na rynku nie ma jasno przypisanego producenta. Ponadto, część osób potrzebujących wytłaczarki do owoców woli wykonać prasę samemu.

Ile kosztuje prasa do owoców?

Cena prasy do owoców

Ceny dostępnych na rynku pras do owoców wahają się od około 120 złotych do około 2000 złotych. Koszt wytłaczarki różni się w zależności od jej przeznaczenia, rodzaju i pojemności.

Jaką prasę do owoców wybrać i kupić?

Ranking pras do owoców

Porównaj w rankingu najlepsze prasy do owoców:

Zobaczcie co o posiadaniu prasy do owoców sądzi doświadczony winiarz:

A co wy myślicie o wytłaczarkach do owoców?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj opinie i recenzje

Please enter your comment!
Please enter your name here