Prasa do winogron – czym jest, jak działa i jak kupić najlepszą?

0
4610

Woda zdrowia doda. To samo możemy powiedzieć o sokach tłoczonych na zimno. Można robić je z różnych owoców, w tym także z winogron.

Pomoże nam w tym specjalna prasa do winogron.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o prasie do winogron, zobaczyć jak należy przygotować owoce zanim umieścimy je w prasie, a także czym kierować się przy wyborze prasy do winogron, aby wybrać tę najlepszą, to czytajcie dalej.

Prasa do winogron – co to za urządzenie?

Prasa do winogron działa dokładnie na tej samej zasadzie co każda prasa do owoców. Główną funkcją tego urządzenia jest wyciskanie soku z winogron. Co ciekawe, prasa jest jednym z najstarszych urządzeń będących w użytku. I co więcej, jej budowa nie zmieniła się za wiele od czasu powstania pierwowzoru, a było to w czasach średniowiecza.

Ze względu na możliwość wytwarzania soku w prosty sposób i bez udziału elektryczności, prasy do winogron zyskały największą popularność w rejonach słynących z produkcji win, czyli Hiszpanii, Francji czy Portugalii. Prasy te są chętnie wykorzystywane również w wielu współczesnych winiarniach.

Prasa posiada jeszcze jedną nazwę, która jest dość często stosowana. Mowa tu o nazewnictwie prasy jako wytłaczarce do owoców.

Prasa do winogron - sokinadziendobry.pl
Ile kosztuje prasa do winogron? Co mówią o niej opinie?

Jakich pras można używać do tłoczenia soku z winogron?

Gdy chcemy wycisnąć sok z winogron to do tego celu możemy wybrać jedną z trzech rodzajów wytłaczarek:

 • mini prasę,
 • koszową prasę na pokrętło,
 • prasę śrubową.

Mini prasa swoją nazwę zawdzięcza niewielkiej pojemności, która liczy od 1 do 4 litrów. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla osób robiących soki, nalewki bądź wina wyłącznie na własny użytek. Prasa ta nadaje się najlepiej do wytwarzania soków z truskawek, winogron czy jagód. Jednak poradzi sobie ona również z owocami takimi jak jabłka czy gruszki. Pod warunkiem, że zostały one uprzednio rozdrobnione.

Koszowa prasa na pokrętło składa się z drewnianego kosza, podstawy z nóżkami oraz tłoku, który jest dociskany za pomocą specjalnego, metalowego pręta. Najbardziej komfortowe użytkowanie tego rodzaju prasy uzyskamy po przykręceniu podstawy do podłoża.

Prasa śrubowa również zbudowana jest z drewnianego kosza, podstawy z nóżkami oraz tłoku. Jednak dodatkowo ma ona ramę, w której owy tłok się utrzymuje. Sok pozyskiwany jest poprzez dokręcenie wspomnianego tłoku. Jest to wytłaczarka, która doskonale poradzi sobie zarówno z miękkimi i niewielkimi owocami jak winogrona, maliny czy truskawki oraz twardszymi, jak jabłka czy gruszki.

Na co zwrócić uwagę kupując prasę do winogron?

Do podstawowych rzeczy na jakie należy zwracać uwagę w trakcie wyboru prasy do winogron jest to:

 • ile owoców planujemy przetwarzać oraz jak często będziemy korzystać z wybranej prasy,
 • rodzaj prasy – śrubowa, mini czy koszowa,
 • materiał z jakiego wykonana jest prasa do winogron – części drewniane w mechanizmach ulegają dość szybkiemu zniszczeniu dlatego też, warto wybierać prasy, które mają mechanizm metalowy,
 • zabezpieczenie materiału przed korozją – zwróćmy uwagę czy mamy do czynienia z prasą wykonaną ze stali nierdzewnej czy ocynkowaną,
 • certyfikaty, które posiada wybrana prasa – ich obecność świadczy o tym, że wybrana prasa jest bezpieczna do użytku i może mieć kontakt z żywnością.

Jeśli zamierzamy korzystać z prasy do winogron wyłącznie okazjonalnie, a wytwarzany sok będzie wyłącznie na nasz własny użytek co łączy się zazwyczaj z mniejszym zapotrzebowaniem przetwarzania owoców to warto wybrać jedną z mniejszych pras.

Jednak w przypadku wytwarzania soku z dużej ilości owoców postawmy na sprzęt, który pozwoli nam przetworzyć wszystkie owoce w jak najkrótszym czasie, czyli taki o większej pojemności.

Jak utrzymać w czystości stalową prasę do winogron?

Podstawą jest to, aby po każdym użyciu należycie oczyścić prasę oraz wszystkie jej części. Następnie należy metalowe elementy odpowiednio zakonserwować, aby prawidłowo funkcjonowały. W tym celu należy je naoliwić. Najlepiej jest posłużyć się tutaj olejem roślinnym.

Jak zabezpieczać drewnianą prasę przed niszczeniem?

Prasa drewniana, tak samo jak ta zrobiona ze stali, potrzebuje odpowiedniej ochrony. Aby ją zapewnić należy oczyszczać elementy prasy, które są zrobione z drewna przy użyciu roztworu pirosiarczynu sodu bądź potasu.

Jakie są wady i zalety prasy do winogron?

Trudno znaleźć jest wady prasy do winogron, które można by przypisać jako cechę do wszystkich tego rodzaju urządzeń.

Bardzo łatwo jednak znaleźć zalety prasy. Sprzęt ten pozwala nam na łatwe i efektywne pozyskanie soku z owoców bez utraty witamin w trakcie tego procesu. Kolejnym atutem jest to, że prasy do winogron nie wymagają źródła prądu, aby móc pracować, a także są prosto skonstruowane i łatwe w czyszczeniu.

Prasa do winogron - sokinadziendobry.pl
Prasa do winogron znalazła zastosowanie wśród winiarzy. Jest ona używana nawet współcześnie w wielu winnicach.

Czy każde winogrona nadają się do tego, aby robić z nich sok?

Smaczny sok możemy robić z każdego rodzaju winogron. Jednak nawet wśród pereł są te o największej wartości. Dlatego też warto nadmienić, że odmiany winogron, z których powstają najlepsze soki (a także wina) to:

 • Aurora,
 • Bianca,
 • Wiszniowyj Rannij,
 • Sabrevois.

Jak przygotować winogrona do wyciskania w prasie?

Chociaż winogrona nie należą ani do twardych, ani do dużych owoców to również warto jest je rozdrobnić. Skutkiem tego działania będzie pozyskanie większej ilości soku poprzez bardziej dokładne odciśnięcie owoców.

Opinie

Prasa do winogron jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą korzystać z dobrodziejstw wielu znakomitych owoców, nie tylko winogron. Prasa do winogron sprawdzi się również jako prasa do jabłek, truskawek czy malin. Warto jednak pamiętać, że każde z tych owoców wymaga innego traktowania i przygotowania.

Producenci i ceny prasy do winogron

Wśród producentów prasy do winogron znaleźć możemy firmy takie jak Browin, Fruit, Vares, Vidaxl, Tip czy Garden Select. Ceny prasy do winogron zależą od jej rodzaju, pojemności oraz materiału z jakiego została wykonana i wahają się od około 50 do 4000 złotych.

Mieliście okazję korzystać z prasy do winogron? Co o niej sądzicie?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj opinie i recenzje

Please enter your comment!
Please enter your name here