Wyciskarka do cytrusów / Jaka jest najlepsza? Którą wybrać i kupić?

2
6831

Piękny, słoneczny dzień, smaczne kanapki i świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy. Jest to sytuacja idylliczna, a samo śniadanie dosłownie idealne. Jednak, aby takie zrobić musimy najpierw wycisnąć zdrowy sok.

Najlepiej zrobić to przy pomocy wyciskarek do cytrusów. Jednak jeśli takiej nie mamy i musimy ją zakupić to warto zastanowić się nad paroma kwestiami, takimi jak rodzaj wyciskarki czy to jakie owoce będziemy najczęściej przy jej użyciu wyciskać.

Jakie jeszcze rzeczy są ważne w trakcie kupowania wyciskarki do owoców cytrusowych? Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać najlepszą do naszych potrzeb wyciskarkę do cytrusów?

Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tekstu, więc czytajcie dalej.

Wyciskarka do cytrusów - sokinadziendobry.pl
Jakie są ceny wyciskarek do cytrusów i gdzie możemy je kupić?

Z jakimi rodzajami wyciskarek do cytrusów możemy się spotkać?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje wyciskarek do owoców cytrusowych:

 • wyciskarki automatyczne,
 • wyciskarki ręczne.

Wyciskarki automatyczne to innymi słowy wyciskarki elektryczne. Zazwyczaj uruchamiają się one automatycznie po nałożeniu owocu na stożek. Urządzenie samodzielnie obraca owoce, wyciska z nich sok, a następnie wyrzuca je do oddzielnego pojemnika.

Wyciskarki ręczne posiadają tę przewagę nad wyciskarkami automatycznymi, że do swojej pracy nie potrzebują prądu, więc sok możemy przygotować dosłownie wszędzie i w każdych warunkach. Nawet w sytuacji bez dostępu do źródła prądu.

Wśród wyciskarek ręcznych spotkać możemy takie, w których owoc dociskamy własnymi dłońmi oraz urządzenia posiadające dźwignię, która nas częściowo wyręcza i zmniejsza ilość używanej przez nas siły do pozyskania soku owocowego.

Jaka jest zasada działania wyciskarek do owoców cytrusowych?

Korzystanie z wyciskarki do cytrusów nie wymaga wielkiej filozofii. Jest to urządzenie banalnie proste w swej obsłudze. I to niezależnie od jej rodzaju.

Jedyna różnica może polegać na tym, że większość modeli wymaga przekrojenia owoców na dwie części. Jednak na rynku spotkać można również wyciskarki, do których wrzuca się całe owoce cytrusowe.

Przecięty na pół owoc nakładamy na stożek, a następnie dociskamy. W przypadku wyciskarki ręcznej wystarczy samo dociśnięcie dźwigni. Natomiast, gdy mowa o wyciskarce automatycznej to konieczne jest uruchomienie urządzenia.

Pozyskiwany sok przepływa przez sitko, w którym zatrzymuje się większość miąższu oraz pestki, a następnie spływa do pojemnika.

Przypominamy jeszcze, że wyciskarki do cytrusów to nie to samo co wyciskarki wolnoobrotowe. A już szczególnie odradzamy pomylenie wyciskarek z sokowirówkami.

Na co zwrócić uwagę wybierając wyciskarkę do cytrusów?

Jeśli chcemy, aby wybrany przez nas sprzęt służył nam wiernie przez lata powinniśmy zwrócić uwagę na:

 • moc urządzenia – na rynku dostępne są wyciskarki o mocy od 20 do nawet 250 W, większa moc urządzenia pozwoli nam na otrzymanie soku nawet z bardziej twardych lub niedostatecznie dojrzałych cytrusów,
 • pojemnik na sok – kwestia godna uwagi to jego pojemność oraz odpowiednie wyprofilowanie zapewniające wygodne przelanie soku do szklanki,
 • wydajność wyciskarki – jest ona określana poprzez ilość soku, który jesteśmy w stanie uzyskać w ciągu jednej godziny zegarowej.

Ponadto, istotny jest również stożek (o nim w dalszej części tekstu) oraz łatwość czyszczenia urządzenia.

Interesujące mogą być również niektóre funkcje dodatkowe wyciskarki pośród, których możemy natknąć się na regulację gęstości soku czy możliwość przechylenia całego pojemnika z sokiem bez jego podnoszenia.

Jaki powinien być pojemnik na sok?

W zbiornik na sok wyposażona jest każda wyciskarka. Różnią się one jedynie swoją wielkością i pojemnością. Jeśli najczęściej będziemy przygotowywać sok dla kilkuosobowej rodziny powinniśmy rozważyć pojemniki na sok mogące pomieścić około 1 litra drogocennego napoju. W przypadku wyciskarek dla jednej czy dwóch osób sprawdzić powinien się zbiornik o pojemności do 500 mililitrów.

Również nalewanie soku ze zbiornika do szklanek nie powinno dostarczać nam kłopotów. W tym celu pojemnik (najlepiej przezroczysty, bo widać w nim ilość uzyskanego soku) musi być odpowiednio wyprofilowany, aby nie rozlewać napoju w trakcie nalewania go.

Wyciskarka do cytrusów – z jakich materiałów jest najlepsza?

Oczywistym jest, że materiał, z którego wykonano wyciskarkę powinien być solidny i wytrzymały, a samo urządzenie stabilne. Jeśli wyciskarka ma nam służyć dobrze przez długie lata to koniecznie trzeba upewnić się, że części urządzenia są do siebie idealnie spasowane.

W kwestii rodzaju materiału, na rynku dostępne mamy trzy opcje:

 • tworzywo sztuczne,
 • stal nierdzewna,
 • tworzywo sztuczne z elementami ze stali nierdzewnej.

Najtrwalszym wyborem z powyższych jest zazwyczaj stal nierdzewna.

Jakie znaczenie ma stożek?

Stożek to jeden z ważniejszych elementów znajdujących się w wyciskarce do cytrusów. Od jego wymiarów zależy to jakiej wielkości owoce możemy wyciskać w urządzeniu. Na rynku dostępne są jednak modele wyciskarek, które oferują wymianę stożków. Dzięki temu mamy możliwość dostosowania urządzenia do naszych aktualnych potrzeb.

Wyciskarka do cytrusów - sokinadziendobry.pl
Jaki rodzaj wyciskarki do cytrusów będzie dla nas najlepszy?

Jak dbać o wyciskarkę do owoców cytrusowych?

Sposób czyszczenia urządzenia to coś na co powinniśmy zwrócić uwagę już w trakcie jego zakupu. Ogólnie rzecz ujmując, im prostsza konstrukcja wyciskarki, tym łatwiejsze i szybsze jest jej wyczyszczenie.

Z tego względu lepiej nie wybierać wyciskarek o dziwnych kształtach czy posiadających trudno dostępne miejsca. Ułatwieniem będzie też możliwość czyszczenia wyciskarki przy użyciu zmywarki, a nie każdy model dopuszcza takie rozwiązanie.

Opinie o wyciskarkach do cytrusów

Wyciskarki tego rodzaju to idealny sposób na uzyskanie soku z owoców cytrusowych bez wielkiego wysiłku. Każdy wielbiciel własnoręcznie wyciskanych soków przyzna nam rację, że dobre urządzenie do tego celu to podstawa.

Zaznaczamy również, że dobre nie oznacza koniecznie drogiego sprzętu. Również wśród urządzeń z niższych półek cenowych można znaleźć godne uwagi wyciskarki do cytrusów.

Ile kosztuje dobra wyciskarka do cytrusów?

Producenci i ceny

Wyciskarki do owoców cytrusowych produkują marki takie jak Adler, Alessi, Ariete, Beko, Blaupunkt, Bomann, Bosch, Botti, Brabantia, Bugatti, Camry, Caso Germany, Clatronic, Concept, Eldom, Esperanza, Gorenje, Grundig, Kenwood, Lafe, Mesko, MPM, Philips, Princess, Profi Cook, Ravanson, Russell Hobbs, Sage, Saturn, Scarlett, Sencor, Severin, Smeg, Steba, Tefal, Thomson i Vakoss. Ceny urządzeń oscylują w granicach od około 20 do około 3000 złotych. Koszt wyciskarki zależny jest od jej rodzaju, mocy oraz wyglądu zewnętrznego urządzenia.

Ranking wyciskarek do cytrusów

Zobacz najlepsze wyciskarki do cytrusów w naszym rankingu:

Obejrzyjcie ten ciekawy test wyciskarki ręcznej do cytrusów:

Jakie jest Wasze zdanie o tego typu wyciskarkach?

Dajcie znać w komentarzach.

2 Opinie

 1. A czy do domowego użytku wyciskarka do cytrusów JE290 od Kenwood będzie dobrym wyborem? Zawsze mi się marzyły takie soki jak w hotelach 🙂

  • trudno powiedzieć ponieważ nie mamy tej konkretnej wyciskarki ale ale… : ) do wyciskania cytrusów nie trzeba niczego specjalnego. Są mocno soczyste i miękkie więc praktycznie każda wyciskarka powinna sobie z tym poradzić.

Dodaj opinie i recenzje

Please enter your comment!
Please enter your name here