Wyciskarka wolnoobrotowa – czym jest, jaką wybrać i co odróżnia ją od sokowirówki?

1
263

Soki należą do napojów, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Wręcz przeciwnie. Możliwość przygotowania soków własnoręcznie w domu sprawia, że coraz więcej osób wplata je do swojego sposobu żywienia i uzupełnia nimi składniki odżywcze.

Dzięki samodzielnemu ich przygotowaniu możemy być pewni, tego co jemy. Mamy wtedy gwarancję, że sok nie jest dosładzany, nie posiada barwników, aromatów czy konserwantów, a witaminy w nim zawarte pochodzą wyłącznie z natury.

W skrócie, wszystko to co najlepsze!

Jednak zanim możemy przejść do kroku polegającego na pozyskiwaniu soku musimy zaopatrzyć się w odpowiednie do tego urządzenie, którym może stać się wyciskarka wolnoobrotowa.

Czym jest wyciskarka wolnoobrotowa? Co różni ją od sokowirówki? Jakie są wady i zalety wyciskarek wolnoobrotowych?

Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

wyciskarka wolnoobrotowa - sokinadziendobry.pl
Poznaj opinie i ceny wyciskarek wolnoobrotowych.

Wyciskarka a sokowirówka

Wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenie służące do pozyskiwania soku z warzyw, owoców, a nawet ziół czy warzyw liściastych. Jak sama nazwa mówi, jest to sprzęt wolnoobrotowy, czyli taki, który do uzyskania soku używa małej prędkości silnika. Sok otrzymujemy, gdy owoce i warzywa są w wyciskarce miażdżone, a nie rozdrabniane.

Z kolei dobra sokowirówka najpierw rozdrabnia składniki na sok za pomocą obecnych w niej ostrzy, a potem wyciska sok z uzyskanej w ten sposób owocowo-warzywnej masy poprzez dociskanie jej do sitka.

Zaznaczamy, że nie należy mylić wyciskarki wolnoobrotowej z sokowirówką szybkoobrotową, a spotykane dość często nazewnictwo wyciskarki szybkoobrotowe oraz sokowirówki wolnoobrotowe jest najzwyczajniej w świecie, błędne.

Rodzaje wyciskarek

Wyciskarki wolnoobrotowe stanowią dość duży asortyment. Wybór ten jest szeroki nie tylko ze względu na wygląd zewnętrzny urządzenia czy materiały z jakich zostało ono wykonane, ale przez wzgląd na rodzaje wyciskarek obecnych na rynku.

Możemy wyróżnić następujące rodzaje wyciskarek do owoców:

  • wyciskarki jednoślimakowe,
  • wyciskarki dwuślimakowe.

Dodatkowo, pośród wyciskarek jednoślimakowych możemy spotkać się z urządzeniami pionowymi oraz poziomymi.

Wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe

Wyciskarki jednoślimakowe pionowe wyposażone są w jeden, pojedynczy wałek ustawiony w pionie. Przez to owoce spadają samoczynnie na wałek, a my nie jesteśmy zmuszeni dociskać ich do niego w celu wydobycia soku. Zaletą tego rodzaju wyciskarki jest ilość miejsca potrzebna do przechowywania urządzenia. Dzięki niewielkim gabarytom, wyciskarka pionowa jest łatwa w przechowywaniu, jak i czyszczeniu.

Wyciskarki poziome jednoślimakowe, podobnie jak poprzedni rodzaj wyciskarki, również wyposażona jest w jeden wałek. Jednak tym razem, wałek ten umiejscowiony jest w pozycji pionowej. W efekcie składniki na sok powinny być pokrojone. Konieczne może okazać się również użycie specjalnego popychacza do owoców, aby dotarły one do wałka, w którym zostaną zmiażdżone.

wyciskarka wolnoobrotowa - sokinadziendobry.pl
Poznaj rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych i zobacz jakie są ich wady i zalety?

Wyciskarki wolnoobrotowe dwuślimakowe

Korzystając z wyciskarek poziomych dwuślimakowych uzyskamy najwięcej soku. Wyciskarki tego typu wyposażone są w dwa wałki, które umiejscowione są równolegle do siebie. W trakcie pracy, zazębiają się one przez co owoce są miażdżone zdecydowanie dokładniej. Ten rodzaj wyciskarek jest idealny dla osób, które chcą przygotowywać soki również z ziół oraz warzyw liściastych.

Na co zwrócić uwagę kupując wyciskarkę wolnoobrotową?

Wybierając wyciskarkę wolnoobrotową należy wziąć pod uwagę rzeczy takie jak:

  • moc urządzenia – im większa moc, tym szybszy czas uzyskiwania soku, a także możliwość użycia do jego zrobienia twardych warzyw i owoców, do miękkich owoców sprawdzi się wyciskarka, której moc wynosi do około 100 W, jeśli jednak chcemy wykorzystywać wyciskarkę do twardych owoców i warzyw powinniśmy zdecydować się na większą moc, najmocniejsze wyciskarki wolnoobrotowe mają nawet 800 W,
  • rodzaj wyciskarki – omówiliśmy je już wcześniej, mamy wybór między wyciskarkami pionowymi i poziomymi oraz jednoślimakowymi i dwuślimakowymi,
  • otwór na owoce i warzywa – od wymiarów otworu zależy to czy do wyciskarki możemy wrzucać całe owoce czy jedynie te pokrojone na mniejsze części,
  • wymiary wyciskarki – jest to szczególnie ważna kwestia jeśli mamy małą kuchnię i na przechowywanie urządzenia możemy przeznaczyć niewielką ilość miejsca, w takich wypadkach najlepszym wyborem będą wyciskarki pionowe jednoślimakowe,
  • pojemnik na sok – nie wszystkie wyciskarki go posiadają, jeśli więc zależy nam na specjalnym zbiorniku, do którego spływał będzie sok musimy zwracać na to uwagę,
  • funkcje dodatkowe – jedną z nich, i chyba najważniejszą jest funkcja automatycznego i samoistnego czyszczenia się urządzenia, w tym celu wystarczy nalać wody do wyciskarki, a następnie włączyć urządzenie, przydatna jest również funkcja zmiany kierunku obrotów, przyda się ona jeśli owoc zablokuje się wewnątrz wałka.

Jeśli potrzebujecie więcej informacji oraz opinii na temat wyciskarek wolnoobrotowych to w tym artykule parabara.pl/wyciskarka-do-soków oraz w komentarzach pod nim znajdziecie więcej przydatnych informacji o tym jak wyciskarka będzie najlepsza i dlaczego.

Klarowność soku

Wyciskarka wolnoobrotowa do produkcji soku używa obrotów, których liczba wynosi najczęściej od około 40 do około 120 obrotów na minutę. Dzięki temu sok przygotowany za pomocą wyciskarki zachowuje więcej witamin, minerałów oraz błonnika niż ten, który został uzyskany przy pomocy sokowirówki.

Również sam wygląd oraz konsystencja soków jest różna. Sok z wyciskarki jest gęsty, zawiera dużą ilość miąższu z owoców, a także znacznie mniej się spienia. Ostania rzecz oznacza, że nie ulega on tak dużemu napowietrzaniu co w przypadku soku z sokowirówki. Efektem tego jest możliwość jego dłuższego przechowywania.

wyciskarka wolnoobrotowa - sokinadziendobry.pl
Gdzie możemy kupić wyciskarki wolnoobrotowe?

Wady i zalety wyciskarek wolnoobrotowych

Szczególnie ważnym atutem decydującym niekiedy o ostatecznym wyborze między wyciskarką, a sokowirówką jest fakt, że przy użyciu wyciskarki możemy pozyskać sok z warzyw twardych oraz liściastych.

Sok uzyskany przy użyciu wyciskarki zawiera również więcej składników odżywczych i na dłużej zachowuje swoją świeżość.

Dodatkowo, wyciskarka jest urządzeniem o nieskomplikowanej budowie co jest atutem przy jej czyszczeniu, które jest dzięki temu dość łatwe. Wolne obroty silników sprawiają natomiast, że urządzenie pracuje cicho.

Opinie

Wyciskarki wolnoobrotowe są zachwalane przez osoby prowadzące zdrowy tryb życia oraz wielbicieli soków, które konsystencją przypominają koktajle typu smoothies. Często wymienianym czynnikiem przemawiającym na korzyść wyciskarek jest ich cicha praca, co jest szczególnie ważne w przypadku posiadania małego dziecka.

Producenci

Wśród producentów wyciskarek wolnoobrotowych wyróżnić można marki takie jak Acteck, Adler, Amica, Ariete, Bio chef, Blaupunkt, Bosch, Botti, Camry, Clatronic, Concept, Cooksense, Eldom, Electrolux, Esperanza, Girmi, Gorenje, Gotie, Greenis, Hurom, Imetec, Kalorik, Kenwood, Kuvings, Lafe, Łucznik, Manta, MPM Product, Muke, Novis, Overmax, Panasonic, Philips, Raven, Redmond, Russell Hobbs, Saturn, Scarlett, Sencor, Severin, Sharp, Smeg, Tefal, Vakoss czy Zelmer.

Ceny

Ceny wyciskarek wolnoobrotowych oscylują od około 150 złotych do około 600 złotych. Koszt urządzenia zależny jest od rodzaju wyciskarki, producenta oraz materiału z jakiego zostało wykonane, a także mocy sprzętu.

Dla zaciekawionych tematem mamy test wyciskarki wolnoobrotowej:

Co myślicie o wyciskarkach wolnoobrotowych? Wyciskarka czy sokowirówka, co wolicie?

Dajcie znać w komentarzach.

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli ktoś nie wie jeszcze na co zwrócić uwagę wybierając wyciskarkę wolnoobrotową to ten poradnik z pewnością rozwieje jego wątpliwości 😀 Dzięki wielkie! Mnie zastanawiam ciągle tylko jedna rzecz. Mianowicie chodzi mi o to czy aby wyciskarka pionowa nie jest lepsza od poziomej gdyż siłą grawitacji więcej soku ścieknie z tej pierwszej niż z tej drugiej. Jak myślicie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here